Amniosentez - Bebekten su alınması

Amniosentez işlemi bebeğin anne karnındayken içinde bulunduğu sıvıdan iğne yardımıyla bir miktar alınmasıdır. Alınan sıvıda bebeğe ait hücreler bulunur.Bu hücreler özel ortamlarda çoğaltılır ve hücrelerde dolayısıyla bebekte herhangi bir kromozom bozukluğu yani genetik anormallik var mı incelenir. Amniosentezin sonucu %99 oranında hatta bazı kaynaklarda %100 oranında doğrudur.

Menopoz

Menopoz (Son Adet)Menopoz: Son defa adet görmektir. Menopoz sözcüğü ilk olarak 1812 yılında Gardanne isimli bir Fransız jinekolog tarafından kullanılmıştır. Latince olarak Meno=Ay Pause=Son anlamına gelen kelimelerin birleşiminden türetilmiştir. Ancak klinik olarak bir kişiye siz menopozdasınız diyebilmek için en son görülen adetin üzerinden 1 yıl geçmelidir. Kuşkusuz 2-3 aydır adet görmeyen ve çeşitli belirtileri olan bir bayanda bazı laboratuar tetkikleri yapılarak menopozda olup olmadığı saptanabilir.

Aşırı Kıllanma

Vücudun normalden aşırı kıllanmasına Hirsutismus denilmektedir. Bu bir kadın için büyük üzüntü kaynağıdır. Aşırının ölçüsü toplumdan topluma, insandan insana değişebilmektedir, mesela dudak kenarındaki tüylenmeden erkek tipi bıyığa kadar değişebilir. Bir insana göre veya bir topluma göre önemli olan kıllanma, bir diğer insan veya topluma göre mutsuzluk nedeni olabilir.

Hiperprolaktinemi (Süt hormonu yüksekliği)

Hiperprolaktinemi, Süt Hormonu YüksekliğiHiperprolaktinemi (Süt hormonu yüksekliği) - Prolaktin hormonu "süt hormonu"dur. Esas görevi memelerde süt oluşumunu sağlamaktır. Normal şartlarda kadın gebe kaldığında vücuttaki gebelik ile oluşan hormonlar bu hormonu uyararak süt yapımının gerçekleşmesini, doğuma kadar göğüslerin kendini hazırlamasını doğumla da birlikte süt üretimini yapımını gerçekleştirirler.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
TEL : +90 212 234 00 00
GSM : +90 532 231 55 55