Gebelikte Karın, Kasık Ve Bel Ağrıları

 Gebelikte Karın, Kasık Ve Bel AğrılarıGebelikte (Hamilelikte) Karın, Kasık Ve Bel Ağrıları - Gebelik süresince oluşan fizyolojik ve anatomik değişiklikler gebelerin karın, kasık ve bel ağrılarından yakınmalara neden olmaktadır.
Gebeliğin erken dönemlerinde kasıklarda adet görecekmiş de göremiyormuş gibi bir hisle bel ve kasık ağrılarından yakınırlar. Sonraki haftalarda büyüyen rahmin leğen kemiğine bağlı olduğu bağları germesi ile kasık ve kuyruk sokumu ağrıları oluşur. Bu ağrılar genellikle kramp tarzında vücut hareketleri ile artan niteliktedirler.

Gebelikte (hamilelikte) sırtın alt bölgesinde başlayan kalçaya ve bacağa (diz eklemine kadar) yayılan ağrılar görülür. Bu ağrılar gebelik hormonlarının etkisi ile leğen kemiği bağlarının gevşemesine bağlı olabildiği gibi sinir basılarıdan da oluşabilir.

Bazen gebeler geceleri oluşan bel ağrılarından yakınırlar. Bu ağrıların nedeni değişik mekanizmalarla açıklanmaya çalışılmışsa da gebeliğin neden olduğu ağrılardır. Her hangi bir patolojiye bağlı değildir. Doğumdan sonra kendiliğinden ortadan kaybolurlar.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55