Doğum Başladı mı? Doktorumuzu arayalım mı?

Doğum Başladı mı, Doktorumuzu Arayalım mı?Doğum Başladı mı? Doktorumuzu arayalım mı? Hastaneye Ne Zaman Gidelim? - Önce sizi tebrik eder ve sakin olmaya davet ederiz, yakında anne olacaksınız belki bazılarınız için bu ilk kez olacak ve neler yaşayacağınızı bilmiyorsunuz, gerçi daha evvel doğum yapmışlar içinde fazla bir şey fark etmiyor,insan vücudu günden güne değişiyor ve her doğum bir öncekinden çok çok farklı olacaktır.

Son adet tarihinize ve ultrason tetkiklerinize göre size bildirilen veya beklenen bir doğum yapma tarihiniz vardır, eğer bu tarihten önce herhangi bir şikayetiniz ağrınız veya sızınız veya karında sertleşme olursa hemen doktorunuzu arayınız.

Eğer doğum yapacağınız tarihe yaklaşık 10 gün kalmış ve doktorunuzla irtibat halinde iseniz yani özel bir doktorunuz varsa o sizi yönlendirecektir.

Eğer özel bir doktorunuz yoksa da sizi hastanede takip eden doktorlar bu konuda sizi yönlendireceklerdir.

Peki, ne zaman neye dikkat edelim;

Doğum Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenlerİlk şey; ağrıların gelişi ve sıklığı, yani kaç dakikada bir ağrı geliyor ve geldiğinde kaç dakika sürüyor bu çok önemli. Ağrıların ne kadar sürdüğünü anlamak için kendiniz veya yanınızdaki birisi karnınıza elini koyarak karındaki sertleşmeyi saat ile takip edebilir. Başlangıçta farklı aralıklarla gelen sancılar bir düzene girecek ve ritmik olarak gelecektir,

Mesela; her 15 dakikada bir gelen ve yaklaşık 2 dakika süren ağrım var gibi.

Hekiminiz arama veya hastaneye gitme zamanı; ilk kez doğum yapacak gebelerde 7-8 dakikada bir geliyorsa, daha evvel doğum yapmış gebelerde 10 dakikada geliyorsa, uygun zamandır.  Tabii ki bu normal şartlar altında ve kontrol altında bulunan gebelerdedir.

En önemli şey suyunuzun gelmesidir, suyunuzun geldiğini hissettiğiniz anda nerede olursanız olunuz, yere yatıp ayaklarınızı havaya kaldırıp bir süre beklemenizdir. Bu bebeğin göbek kordonunun rahim ağzından bebekten önce gelip sarkmasını engelleyebilecektir. Kordon önceden gelirse daha arkadan gelen bebek başı, kan akımının geçtiği göbek kordonunu rahim ağzında sıkıştırıp bebeğe zarar verebilir. Herhangi bir koşulda suyun gelmesi halinde ise hiç beklemeden doktorunuzu aramalısınız.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55